آهسته مسابقه ارمنستان ارمنستان مسابقات بین المللی

آهسته: مسابقه ارمنستان ارمنستان مسابقات بین المللی ووشوکاران سمنانی مسابقات ووشو سمنان

گت بلاگز افغانستان آمریکا حاضر نیست شکست را در فغانستان بپذیرد ، درخواست آمریکا از ناتو جهت زیاد کردن نیروی نظامی در افغانستان

یک کارشناس پرسشها شبه قاره گفت: در نشست بروکسل یکی از درخواستهای ترامپ از سران ناتو این است که مسئولیت بیشتری پذیرند و نیرو بیشتری را به افغانستان بفرستند.

آمریکا حاضر نیست شکست را در فغانستان بپذیرد ، درخواست آمریکا از ناتو جهت زیاد کردن نیروی نظامی در افغانستان

پیرمحمد ملازهی کارشناس پرسشها شبه قاره در گفتگو با خبرنگار حوزه افغانستان گروه تحریریه سایت جوان، راجع به سخنانی که مقام های آمریکایی و ترامپ درخصوص افغانستان بیان داشته اند و اینکه زیاد کردن نیروی نظامی ناتو به نفع مردم افغانستان خواهد بود یا خیر، اظهارداشت: آمریکایی ها در دوران ریاست جمهوری اوباما تصمیم گرفتند نیروهایشان را در افغانستان کم کردن دهند و ماموریت بخشی از نیروها که در این کشور باقی می ماند عوض کردن کند و دیگر در هیچ عملیات جنگی شرکت نکند. ولی با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا سیاستهای جدیدی در افغانستان در پیش گرفته شده است است.
کارشناس ارشد پرسشها افغانستان اضافه کرد: در آخرهای دوران اوباما فرماندهان نظامی که در داخل افغانستان حضور داشتند از او درخواست کردند سیاست هایش را در این کشور تعدیل کند تا آنان بتوانند در کنار نیروهای دولتی افغانستان در عملیات جنگی شرکت کنند. ولی اوباما زیر بار این عنوان نرفت و تلاش کرد تا جایی که امکان پذییر است نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند و تنها سه تا چهار هزار نیرو در این کشور باقی بماند تا عملیات آموزشی و استشاری انجام دهند.

عبارات مهم : اوباما

ملازهی تصریح کرد: این عنوان باعث شد طالبان امیدوار شود در صورت خروج نیروهای آمریکایی از طریق قهر آمیز کشور را به تصرف خود درآورد و حاکمیت فعلی را از بین ببرد.
این کارشناس ارشد پرسشها افغانستان بیان داشت: تحرکات طالبان باعث شد اعتراضات زیادی به سیاست های آمریکا شود و با رفتن اوباما و به قدرت رسیدن ترامپ، آمریکایی ها بدون اینکه سر و صدای زیادی راه بیندازند کم کم شروع به زیاد کردن نیرو کنند و هر جایی که نیروهای دولتی افغانستان درخواست کنند هواپیماهایشان وارد عمل شود و در عملیات شرکت کنند.
وی با اشاره به اینکه هنگامی که اوباما بحث خروج نیروها از افغانستان را مطرح کرد کشورهای اروپایی عضو ناتو هم از این عنوان استقبال کردند و نیروهایشان را تاحد زیادی کم کردن دادند و بعضی هم اعلام کردند ما به طور کلی نیروهایمان را از افغانستان خارج می کنیم، گفت: در شرایط کنونی فشار ترامپ باعث شده است تا بحث زیاد کردن نیروهای ناتو در افغانستان بار دیگر مطرح شود.
کارشناس پرسشها شبه قاره با بیان اینکه در نشست بروکسل یکی از درخواستهای ترامپ از سران ناتو این است که مسئولیت بیشتری پذیرند و نیرو بیشتری را به افغانستان بفرستند اظهارداشت: امروز علاوه بر طالبان که در افغانستان قدرت گرفته و منافع بیشتری را بدست آورده عنوان داعش هم مطرح شده است و این گزوه تروریستی در کابل عملیات انحام می دهد. با توجه به تقویت طالبان و نفوذ داعش در افغانستان و وضعیتی که این گروه در عراق و سوریه پیدا کرده احتمال می رود آنان بعد از تحمل شکست نظامی در این کشورها، نیروهایشان را به لیبی، سومالی و افغانستان انتقال یافته کنند.
وی با بیان اینکه نیروهای داعش که در سوریه و عراق حضور دارند اغلب چچنی، ازبکی و تاجیکی هستند و بعد از خروج از خاورمیانه به سمت روسیه و آسیای مرکزی می روند، گفت: به هرحال اکنون سیاست آمریکایی ها در افغانستان عوض کردن کرده و حاضر نیستند شکست را در آفغانستان بپذیرند و از آنجا خارج شوند.
ملازهی اضافه کرد: در شرایط فعلی دولت افغانستان تحت فشار است و نمی تواند به تنهایی عملیات نظامی انجام دهد و به ناچار آمریکایی ها وارد کارزار می شوند متحدان اروپایی هم یک نوع بازگشت به سیاست های قبلیشان را در دستور کار دارند.
کارشناس پرسشها شبه قاره با بیان اینکه دولتمردان افغانستان از زیاد کردن نیروهای ناتو در کشورشان استقبال می کنند، گفت: آنان توان مقابله با داعش و طالبان را ندارند. آموزش کافی هم ندیده اند و تسلیحات پیشرفته هم در اختیارشان نیست. بنابراین دولت افغانستان همواره طالب این بوده که آمریکایی ها در عملیات شرکت کنند و ناتو هم مسئولیت بیشتری بپذیرد تا آنها قدرت را حفظ کنند و طالبان را شکست دهند.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اوباما | آمریکایی | افغانستان | عملیات نظامی | نیروهای داعش | پیرمحمد ملازهی | اعزام نیرو | افغانستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog